Skúsenosti Ekonomické stavby

Skúsenosti Ekonomické stavby

Recenzia Ekonomické stavby

Ekonomické stavby skúsenosti

Máme svoj dom – svoj hrad

Ľudové príslovie hovorí – mám svoj dom, mám svoj hrad. A čo byt? Nie každý si môže dovoliť mať svoj dom. Sú však aj takí, ktorí sú s bytom v „paneláku“ spokojní, a predsa radi zamenia. A tak je namieste otázka priam hamletovská – je mať vlastný byt menej, ako vlastniť svoj dom?! Otázka šitá priam na telo manželom Danišovcom z Bratislavy, ktorí sú majiteľmi zgruntu nového rodinného domu....

Bývali ste v paneláku, v bytovom dome. Boli ste vcelku spokojní. Čo vás viedlo k rozhodnutiu postaviť si vlastný rodinný dom?
Áno, boli sme vcelku spokojní. Inú možnosť sme vtedy napokon ani nemali. Mali sme šťastie na susedov, ale bývanie v paneláku nie je len o dobrých susedoch. Odjakživa sme túžili mať vlastný dom – pokojné prostredie, zeleň, priestor pre deti. K splneniu tejto túžby sme však mohli prikročiť, až keď nastali podmienky. Rozšírili sa ponuky finančných domov v podobe rôznych možností hypotekárnych úverov, hlavne sa však zlepšili naše finančné možnosti, aby sme si mohli dovoliť splácať úver. Pokiaľ ale ide o porovnanie ceny bytu a domu - v trhových podmienkach je v meste cena bytu v paneláku neraz vyššia ako novostavba niekde na vidieku.

Rozhodli ste sa pre stavbu domu „na kľúč“. Čo Vás viedlo k tomuto rozhodnutiu?
Otázka znie jednoducho, odpoveď je však zložitejšia. Pravdaže sme vedeli, že výstavba svojpomocou je finančne oveľa lacnejšia. Zároveň sme si však uvedomovali, že nie sme stavbári, nemáme odborné skúsenosti, ide však o celoživotnú investíciu, a tak nemôžeme riskovať. Viac za odbornosť
a kvalitu zaplatiť teraz znamená vyvarovať sa chýb a ušetriť na opravách v budúcnosti. Najviac však zavážila v tomto zmysle otázka stavebného dozoru – ten sa stal v našom rozhodovaní prioritou, lebo s ohľadom na časovú zaneprázdnenosť sme na také čosi nemohli ani pomyslieť. Áno, túžili sme po hotovom dome, do ktorého by sme sa iba nasťahovali, preto sme sa rozhodli pre „stavbu na kľúč“.

A ako ste sa dopracovali k „Ekonomickým stavbám?!
Ponuka aj pokiaľ ide o stavebné firmy je veľká. Problém je, aby si stavebník vedel vybrať kvalitnú a spoľahlivú firmu. Nič sme nenechali na náhodu. Kontakty a informácie sme čerpali hlavne cez internet, zaujímali sme sa však aj o osobné referencie. Keď sme sa potom skontaktovali vybrali sme na základe skúsenosti Ekonomické stavby, zistili sme hneď, že tam pracujú príjemní ľudia, ktorým záleží na zákazníkovi. Slovo dalo slovo....

Áno, ale sympatie sú jedna vec a konkrétne podmienky stavby sú vec druhá...
Súhlasíme s vami... Keď sme šli na prvé stretnutie so zástupcami Ekonomických stavieb, nemali sme žiadne vlastné predstavy. Spoľahli sme sa na katalógovú ponuku. Zapáčil sa nám  typ domu N 7/7 (3 + 1), ktorý nám vyhovoval z hľadiska veľkosti ako aj z hľadiska finančných podmienok. Tento typ nám odporúčali aj pracovníci Ekonomických stavieb. Po malých úpravách projektu sme sa dohodli  a neľutujeme...

Keď ste sa rozhodli pre na základe skúsenosti Ekonomické stavby, zohrala pri tom nejakú úlohu aj skutočnosť, že táto spoločnosť poskytuje klientom niekoľko záruk, ako je dodržanie ceny stavby, spätný odkup, platbu po jednotlivých etapách...
Celkom určite zohrala táto skutočnosť významnú, ba rozhodujúcu úlohu. Veď je to vizitka serióznosti firmy. Vďaka kalkuláciám a dodržaniu dohodnutých cien sa nám v podstate podarilo postaviť si dom za rovnakú cenu, ako je cena bytu, a to už je čo povedať.

Okrem uvedených záruk ponúkajú Ekonomické stavby klientom aj pomoc pri vybavovaní administratívnych záležitostí okolo stavebného povolenia. Ako to bolo vo Vašom prípade. Vybavovali ste si ho sami alebo ste využili aj v tejto veci služby Ekonomických stavieb?
Radi konštatujeme, že nás ponuka takýchto služieb zo strany Ekonomických stavieb skúseností príjemne prekvapila. Veď pre niekoho je chodenie po úradoch priamo postrachom. Nič na tom nemení ani fakt, že my sme tieto služby v diskusie Ekonomické stavby nevyužili, lebo stavebné povolenie sme si vopred vybavili sami.

Pokiaľ ide o financovanie stavby – zaujala Vás ponuka modelov financovania, s ktorými pracujú Ekonomické stavby?
Oboznámili sme sa s ňou zo záujmu, ale nevyužili sme ju. Financovanie stavby sme riešili vo vlastnej réžii. Na stavbu sme sa dlhodobo pripravovali. Časť finančných prostriedkov sme si našetrili, vzali sme si však aj hypotekárny úver, ktorý budeme splácať.

Financovanie ste si teda zabezpečili sami, projekt domu ste si vybrali z katalógu a dotvorili v spolupráci s Ekonomickými stavbami. V akom časovom horizonte sa začali samotné stavebné práce, resp. čo ste ešte museli medzitým riešiť?
S výstavbou začali Ekonomické stavby v priebehu piatich či šiestich mesiacov, medzitým sme riešili niektoré dodatky k projektu.

Sledovali ste priebeh stavby alebo ste sa spoľahli výlučne na referencie Ekonomické stavby. A ako dlho trvala samotná  stavba. Vyskytli sa v jej priebehu aj nejaké nepredvídané problémy?
Pokiaľ ide o prvú časť otázky, tie dve veci sa nevylučujú. V odborných veciach sme sa spoľahli na skúsenosti Ekonomické stavby, priebeh prác sme však sledovali takmer denne. Nemali sme to totiž ďaleko a bolo príjemné sledovať, ako nám „na pľaci“ postupne rastie náš budúci dom. Samotná výstavba trvala šesť mesiacov, problémom bola vlaňajšia dlhá a tuhá zima.

Ako nové bývanie vo vlastnom rodinnom dome zmenilo Váš život. Dáva Vám niečo, čo ste v  predchádzajúcom bydlisku nemali?
V prvom rade máme oveľa viac súkromia. Je to obohacujúci pocit, keď si môžeme v príjemnom rodinnom prostredí uprostred kvetov a zelene popíjať kávičku a sledovať, ako sa naša dcérka hrá bez toho, aby sme mali obavy, že ju zrazí na ulici auto. Mimochodom už sa nevie dočkať, kedy sa bude hrať so psíkom, ktorého sme jej sľúbili. Skrátka, je to úžasný pocit mať vlastný rodinný dom či hrad, aby sme sa vyjadrili poeticky. Nič nám nechýba, nič by sme nemenili, máme sa fajn.

Ďakujeme za skúsenosti Ekonomické stavby


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek