Skúsenosti Ekonomické stavby

Skúsenosti Ekonomické stavby

Skúsenosti Ekonomické stavby

Ekonomické stavby skúsenosti

Stavby svojpomocne sa uz dnes nenosia

„Dlho sme si mysleli, že zvládneme dom postaviť sami. Časom sme ale prišli na to, že len odvaha a nadšenie nám kvalitný dom nepostaví. Dnes sa už stavby svojpomocne nenosia, málokto má na to čas a skúsenosti. Nakoniec sme investovali do odborníkov a oplatilo sa to.“

Prečo ste začali premýšľať nad stavbou vlastného domu?
Pôvodne sme skôr plánovali kúpu bytu v novostavbe. Bývali sme s rodičmi v panelákovom byte, ale napriek určitým výhodám, to pre nás nebolo to pravé. Bolo to určitým spôsobom obmedzenie súkromia ako pre nás, tak aj pre rodičov, a preto bolo nevyhnutné sa odsťahovať a nájsť si niečo vlastné. Keď sme začali hľadať nový byt, dosť nás prekvapili ceny, v ktorých sa byty v novostavbách pohybujú. Sumy sa nám zdali premrštené a aj napriek tomu, že sa nám veľa bytov páčilo, kvôli vysokej cene sme si potom kúpu rozmysleli. Keď sme si už mysleli, že je situácia bezvýchodisková, osud nás zavial úplne iným smerom. Priateľ dostal pozemok v obci, kde predtým bývala jeho babička. V tom okamihu sme sa rozhodli, že namiesto do kúpy bytu investujeme do stavby vlastného domu.

Premýšľali ste nad stavbou svojpomocne, alebo ste hneď vedeli, že chcete osloviť profesionálnu stavebnú firmu?
Dom sme chceli stavať sami. Zbierali sme rôzne informácie a skúsenosti iných ľudí, ktorí sa do stavby pustili na vlastnú päsť. Postupom času sme ale zistili, že keď človek nemá žiadne skúsenosti v stavebníctve, nemá zmysel, aby skúšal odborné postupy sám. Rovnako tiež potrebujete na každú časť stavby nejakých murárov a robotníkov, ideálne je tiež nájsť si stavbyvedúceho, ktorý bude na všetko dozerať a práce povedie. Pripadalo nám to veľmi komplikované a náročné ako časovo, tak aj finančne. Dom na kľúč znamenal pokrytie všetkých starostí so stavbou domu tak, že sme si s tým nemuseli lámať hlavu.

Ako ste sa stretli s Ekonomickými stavbami?
V čase, keď sme ešte chceli stavať svojpomocne, sme hľadali najrôznejšie informácie a stavebné spoločnosti na internete. Nechali sme si posielať rôzne materiály, medzi ktorými bol aj katalóg z Ekonomických stavieb. Oslovil nás na prvý pohľad, ale vtedy sme ho zase odložili, pretože išlo o domy na kľúč. O pár týždňov neskôr, keď sme si uvedomili, že na stavbu domu sami nestačíme, sa nám okamžite vybavil katalóg od ES a ich ponuka. Objednali sme sa teda na schôdzku a potom už nebolo potrebné kontaktovať ďalšie stavebné firmy. ES nám ponúkli všetko, čo sme potrebovali.

Mali ste predstavu ako bude Váš dom vyzerať, aký materiál použijete?
Dom sme si vybrali z katalógu s tým, že urobíme menšie úpravy. Nakoniec to ale dopadlo tak, že z malých úprav sa stalo pretvorenie projektu takmer od základov, čo viedlo k zrodu domu, ktorý sa tomu pôvodnému v katalógu moc nepodobal (smiech). Vedeli sme, že chceme dom z tehál. Ostatné prvky sme nechávali v štandardnom prevedení, aby sme príliš nenavyšovali základnú cenu domu.

Ako by ste zhodnotili prípravnú fázu a následne samotnú realizáciu domu? Menili ste v priebehu stavby materiály či postupy oproti projektu?
Príprava stavby išla veľmi rýchlo, aby sa mohlo čo najskôr začať stavať. Čakali sme, že budeme projekt pripravovať oveľa dlhšie, a tak to bolo pre nás príjemné prekvapenie. Bolo zaujímavé sledovať, ako rýchlo sa dajú veci do pohybu, keď sa o ne starajú tí správni odborníci. V priebehu realizácie sme mali znova možnosť každý postup na stavbe konzultovať a oboznámiť sa s problematikou, takže bolo možné sledovať realizáciu jednotlivých prvkov, ktoré sme v prvej fáze naplánovali. Niektoré zmeny sme v priebehu stavby uskutočnili, ale išlo skôr o drobnosti na základe odporúčania stavbyvedúceho.

Nový dom už nejakú dobu obývate. Ako sa Vám v ňom býva?
Bývame tu asi dva mesiace, takže je to krátka doba na rozsiahlejšie zhodnotenie. Zatiaľ sa nám tu býva veľmi dobre. Dispozične je dom úžasne vyriešený a presne spĺňa naše požiadavky. Viem len o jednej veci, ktorú by som teraz rada zmenila. Sú to francúzske dvere na južnej strane domu, ktorým by som najradšej pridala z každej strany ešte jednu presklennú neotvárateľnú časť, aby sa tak priestor v dome ešte viac otvoril. Je to ale skôr kozmetická záležitosť, ktorú snáď časom budeme môcť opraviť k dokonalosti.

Lenka
4+1+G 86 122 YTONG 375 Bramac plávajúca laminátová plastové
oceľová zárubňa + dýhované dvere plynový kotol

Ďakujeme za Ekonomické stavby skúsenosti


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek