Skúsenosti Ekonomické stavby

Skúsenosti Ekonomické stavby

Referencie Ekonomické stavby

Ekonomické stavby skúsenosti

Želali by sme to všetkým

Dnešný rozhovor nám poskytli mladí manželia. Počas krátkej doby vymenili svoje doterajšie bývanie v nájomnom byte za spokojný život vo vlastnom dome. Vďaka skúsenosti Ekonomické stavby tak premenili svoj dlhoročný sen na realitu a dnes nás mohli previesť svojim novým domovom.

Poviete nám, aké bolo vaše pôvodné bývanie? 
My sme spolu s manželkou bývali dlhé roky v Brne, v priestrannom, ale prenajatom byte. Snívali sme o vlastnom dome, avšak až správa o plánovanej rozsiahlej rekonštrukcii domu, v ktorom sa náš byt nachádzal, nás priviedla k myšlienke na stavbu rodinného domu. Nechceli sme dlhodobo žiť v napoly zbúranom objekte a preto sme začali hľadať iné možnosti.

Uvažovali ste na začiatku aj o drevostavbe?
Áno, pretože počas zahraničných ciest sme mali možnosť prezrieť si niekoľko takých domov. Významnou výhodou by bola výrazne nižšia  obstarávacia cena tohto typu bývania. Cena oboch technológií porovnateľná, v niektorých prípadoch dokonca vychádza murovaný dom lacnejšie. Navyše, chceli sme stavať v prostredí moravskej dediny a tam sa  drevená stavba príliš nehodí. Zvolili sme klasiku, teda murovaný dom a sme radi.
 
Nelákala vás myšlienka postaviť si murovaný dom svojpomocne?
Boli sme už vopred rozhodnutí pre výstavbu domu na kľúč. Nie sme odborníci na stavebné práce a podľa môjho názoru sa k tomuto kroku môže odhodlať len človek, ktorý  je manuálne veľmi zručný, navyše so skúsenosťami z daného oboru. Ja som radšej všetko zveril do rúk odborníkom a venoval som sa vlastnej práci. Potrebovali sme bývať do jedného, maximálne do dvoch rokov a preto sme sa rozhodli na základe skúsenosti pre Ekonomické stavby.
 
Kde ste našli kontakt na ES a ktorá služba z ich ponuky vás pri rozhodovaní najviac ovplyvnila?
Skúsenosti Ekonomických stavieb nás zaujali na internete. Inzerovali tu pre nás dostupnú  možnosť získania rodinného domu. Stačilo mať vlastný pozemok, 5 643 EUR v hotovosti a všetko  ostatné sme už mohli nechať na odborníkov z ES. Po telefonickom kontakte sme dostali katalóg Ekonomických stavieb, ktorý ma nadchol, pretože ponúkal kompletné služby, spojené so stavbou domu. Skutočnosť, že za mňa niekto vybaví všetky potrebné náležitosti, ako je napríklad stavebné povolenie, ma veľmi potešila. Ďalším dôležitým impulzom pre nás bola záruka pevnej ceny v zmluve o dielo, platba po etapách a tiež manažér projektu, čo je vlastne človek, ktorý na celú záležitosť dohliada.

Ponuku na vybavenie stavebného povolenia zdarma ste teda využili?
Áno, ako som už povedal, bolo to pre nás veľmi príjemné prekvapenie, pretože je fakt, že väčšina stavebných firiem túto možnosť neponúka. Nám táto služba dodala odvahu pokračovať v rozhodovaní o stavbe domu. Veľa ľudí totiž podľa môjho názoru, radšej ani nezačne stavať, len aby nemuseli absolvovať zdĺhavé a nepríjemné vybavovania na úradoch.

Mali ste vopred jasno ohľadom projektu?
Na prvú schôdzku do ES sme išli s celkom jasnou predstavou, ako by mal náš dom vyzerať. Vďaka katalógu ES sme mali vybraný projekt a poznali sme tak aj predbežnú cenu domu. S projektantom sme v diskusii Ekonomických stavieb doladili niektoré detaily a vnútorné dispozície domu tak, aby presne zodpovedali našim požiadavkám. Príjemné bolo aj zistenie, že všetky úpravy projektu sú zdarma.

Ako ste sa vysporiadali s finančnou stránkou celej veci?
Na úvod sme použili vlastné zdroje, potom v tretine stavby sme začali čerpať hypotekárny úver. Aj v tomto bode nám spolupráca s ES priniesla veľkú úľavu v podobe celkom bezproblémového vybavenia hypotéky. Porovnaním našich skúseností so skúsenosťami našich priateľov nám vychádza, že bez pomoci ES by sme hypotéku s výhodnými podmienkami tak ľahko nezískali.

V akom časovom horizonte začala samotná stavba domu?
Naša celkom prvá schôdzka s ľuďmi z ES prebehla v auguste, v priebehu jesene a zimy sa pripravil projekt a vybavilo sa stavebné povolenie a v máji nasledujúceho roku sa začalo stavať. Prekvapilo nás, ako hladko všetko prebiehalo. Obávali sme sa komplikácií, nevyskytlo sa však nič, čo by prípravy stavby akýmkoľvek spôsobom zbrzdilo. Samotnú stavbu ešte na určitý čas zabrzdila len  tuhá zima, keď teploty klesali až na 20 stupňov pod nulou. Na jar však už všetko smerovalo k zdarnému koncu a som si istý, že sami by sme to v takom krátkom časovom horizonte určite nezvládli.

A ešte vám položím poslednú otázku – ako sa vám tu žije?
Napriek tomu, že sme sa odsťahovali z veľkého mesta na dedinu, sme tu šťastní. V novom dome sme spokojní a za bytom nám vôbec nie je ľúto. Obaja s manželkou cestujeme do práce v Brne a v priebehu dňa sa veľmi tešíme na návrat do nového domova. Slovo domov pre nás znamená už jedine náš dom. Želali by sme všetkým, aby mohli zažiť taký pocit.

Ďakujem za skúsenosti Ekonomické stavby


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek